Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

137th Angus Association Annual Convention

November 8, 2020 @ 8:30 am - November 9, 2020 @ 2:00 pm

The American Angus Association will hold its simplified 137th Angus Annual Meeting November 8th & 9th at the Kansas City Convention Center and will broadcast live online for virtual registrants.

Registration is open through November 5th and can be found here along with the schedule and more information.

The American Angus Association is available to answer any questions surrounding the modified event at 816-383-5100 or events@angus.org

Delegates from our region include:

MONTANA
Delegate Alternate
Roger Jacobs, Billings William D. Davis, Beltrade
Leo R. McDonnell Jr., Columbus Doug Stevenson, Joliet
Jim Sitz, Dillon Russell Thiessen, Lambert
Dave Hinman, Malta Bryan Ratzburg, Galata
John Patterson, Columbus Robert L. Sitz Jr., Harrison
Chad Denowh, Sidney Kathy Creighton-Smith, Florence
Keith Arntzen, Hilger Richard Van Dyken, Toston
Darrell J. Stevenson, White Sulphur Springs Bryan Mussard, Dillon
Tim Skinner, Hall Tom Wulff, Manhattan
Tim Todd, Ryegate Robert J. Stevenson, Hobson
Dale J. Vitt, Fairview Mark W. Boyd, Alder
Michael Denowh, Sidney Karen H. Davis, Geraldine
Kathy Dubs, Billings Ellis F. Boyd, Alder
Jason L. Callantine, Belgrade Aimee Hachigian-Gould, Ulm
Ron Frye, Three Forks Jason D. Harrison, Boyd
Ron Van Dyke, Whitehall Tim Crabtree, Manhattan
Derik Arntzen, Hilger Tammi Sitz, Harrison
Brian Barragree, Absarokee Larry D. Green, Hardin
NORTH DAKOTA
Delegate Alternate
Mike Wendel, La Moure Peter Best, Watford City
Travis Bruner, Drake Darcy A. Meier, Venturia
Nathan Spickler, Glenfield Richard C. Tokach, Saint Anthony
Steven Brooks, Bowman Kathy Tokach, Saint Anthony
Vernon Frey, Towner Kelly Schaff, Saint Anthony
Aaron Strommen, Fort Rice Chad Ellingson, Saint Anthony
Zachary C. Hall, Bismarck Steven R. Gilje, Rolette
Darrell Jallo, Fordville Kurt Schaff, St Anthony
SOUTH DAKOTA
Delegate Alternate
Scott A. Bush, Britton LaVern Koupal, Wagner
Charles Mogck, Olivet Don Ravellette, Philip
Troy James Gabriel, Midland Kody Miller, Estelline
Mick Varilek, Geddes LeRoy Littau, Winner
Joshua Mohnen, White Lake Dustin Hurlbut, Raymond
Chris Styles, Brentford Damon Mogck, Tripp
David Otto Uhrig, Hermosa Vern Edward Koupal, Dante
LaShalle Rogen, Brandon Lori Repenning, Mitchell
Dustin K. Carter, Vermillion Jeana Sankey-Hurlbut, Raymond
Tyrell Dieters, Faith Anne Erdmann, Leola
Hugh E. Ingalls, Faith Timothy Amdahl, Piedmont
Jeff Kapperman, Montrose Tyler Woods, Sturgis
WYOMING
Delegate Alternate
Trent Boner, Douglas Brad Boner, Glenrock
Jason J. ZumBrunnen, Lusk Buttons Jackson-York, Lusk
Dick Lisco, Douglas  
Jennifer Reyes-Burr, Wheatland  
Dan E. Ingalls, Casper

 

 

 

Details

Start:
November 8, 2020 @ 8:30 am
End:
November 9, 2020 @ 2:00 pm
Event Category:

Leave a Comment

* By using the Northern Ag Network comment form, you agree to your email being collected for use on Northern Ag Network related projects, newsletters, and other content. We do not, and will not, sell your information.